Hakkımda

DSC_0252Yukarıdaki ödülü 5. Rotary Spor Şenliği’nde yapmış olduğum yılbaşı kukiler sayesinde kazanmıştım. İlk yemek yapmaya çocukluğumda kısırla başladım. İskenderun’un Soğukoluk Yaylası’nda arkadaşlarla kısır malzemeleri alıp taraçalı bahçenin en alt katına o yaşta binbir zorlukla inderdik. Bin bir macera ile orada kısırımızı yapardık. Birazını yer birazını da bahçenin aşağısındaki yoldan geçen arabaların üzerine atardık. Çok eğlenceli gelirdi bize ve o zamanlar yapıp yediğimiz kısırın keyfi de bir başka olurdu.

İngiltere’ye okumaya gittiğimde annemlere mektup yazıp tavuk dolması ve irmik helvası nasıl yapılır diye sordum. 1 tavuk doldurdum, 10 kişiyi yemeğe davet ettim. 1 tavukla 10 kişi doyar mı? Ne kadar çocukça bir düşünceymiş.

2005 yılı ekim ayında, Ankara’da mutfağı çok beğenilen ve popüler olan Kuki House’ın (Şimdiki Big Chefs’in) düzenlediği Kuki House Pastacılık Okulu’na gidip sertifika aldım.

DSC_02582009’da Adana’ya geldiğimde çalışmadan ev hanımlığı yaptığım dönemde, vakit geçirmek için iddialı bir şekilde kendi yemeklerimi ve pastalarımı yapmaya başladım. Aileme yaptığım bu yemekleri ve pastaları yedirip 10 üzerinden not vermelerini istedim. Eşim bu konuda her zaman çok cömert davrandı. Annemin de hakkını yememek lazım. Kardeşlerim puan verme konusunda biraz cimrilerdi fakat daha sonra onlar da yüksek puanlar vermeye başladılar. Çevremdekilerden de beğeniler almaya başlayınca bu yaptıklarımı sizlerle de paylaşmak istedim.

AltınYemek ve pasta yapma ilgimi bilen arkadaşlarım Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün 4 kategoride (hamur işleri, et yemekleri, zeytinyağlılar ve tatlılar) yapacağı ve yaklaşık 90 kişinin katılacağı yarışmaya benim de katılmamı istediler. Hamur işleri hariç 3 kategoride yarışmaya katıldım: et yemeklerinde kaburga dolması, zeytinyalılarda imambayıldı ve tatlılarda karamelize un helvası. Hepside gerçekten çok lezzetliydi. Fakat bütün altınları bana vermemek için olsa gerek 🙂 sadece zeytinyağlı grubunda ödül aldım. Ödül dağıtılırken ismim söylendiğinde çok sevindim. Uzun zamandır emek verdiğim bir şeyin takdir görüp ödülle tescillenmesi beni gururlandırdı.

Tarifini verdiğim yemekleri, pastaları ve diğer şeyleri sevdiklerinize yaptığınızda ortaya çıkacak sonuçtan memnun kalacağınızı düşünüyorum. Blogumu takip ettiğiniz için de teşekkür ediyorum.